הגיע הרגע, אתה מתחתן!

טוב, לא אתה ספציפית
אבל אתה אחראי לא פחות מהחתן והכלה על שימור ותיעוד הרגע היפייפה הזה. אם יש משהו שצריך לדעת בצילום חתונה (במיוחד בישראל) זה שזהו התיעוד של הפרק הכי חשוב בחייהם של המתחתנים, וזה שם משקל לא קטן עליך כצלם.

הסיבה שאני כותב על זה היא כי צלמים חושבים שתמונות יפות זה כל מה שמי ששכר אותם רוצה מהם, אבל זה לא יכול להיות רחוק יותר מהציאות! אתה כצלם הופך להיות באותו היום לפסיכולוג, נערת מים, לפעמים נהג, המרגיע הלאומי, חבילת הטישו לכלה וכו‘… לא חסרים תפקידים לצלם ביום החתונה, אז הרבה לפני שנלמד על דברים טכנים בצילום חתונה, נלמד עלאנשים.

מה זו חתונה בעצם?

אם נבין שלפני שהאירוע הזה מתמלא בשמחה הוא מלא בלחץ ובלגן, נהיה צלמים הרבה יותר טובים! תחשבו על זה רגע, אתם מגיעים לצלם אישה (לחתן נגיע אחר כך) שכל חיה חלמה על רגע זה, מאז שהיא בת 5 וגל הלחץ והבלגן הזה נופל לה על הראש ביום שבו אתם אמורים להגיע ולתעד אותה חוֹוה את זה, מלחיץ לא?

אז כמו שאנחנו חווים כאב וכל רצונינו הוא שמישהו יבוא וידבר איתנו ויבין אותנו, זה בערך תפקידכם כצלמים בעת יום החתונה, לשאול מה שלומה, האם היא צריכה משהו, לשאול אותה ולדרבן אותה לדבר ולפרוק כמה שיותר עצבים על הספקים והדיגיי וכווכוכדי שכשאנחנו ניגש לתחום שלנו (הצילום) היא כבר תהיה אחרי כל הרטינה והעצבים. אלה דברים שלא הרבה צלמים מבינים בפועל, הם חושבים שזה רק להוציא תמונות יפות זה בהחלט לא מה שנחוץ ביום צילומי החתונה.

פגישה ראשונה עם הזוג:

אוקי, אז אחרי ששמנו את כל זה מאחורינו נתחיל מההתחלההמאמר הזה מתחיל מהנקודה שלקחנו בחשבון שאתם כבר מפרסמים ויש לכם לקוחות, או לפחות פגישות בפועל.

כשמתיישב מולי זוג שבא לבדוק האם אני הצלם שמתאים לו, מה עליי לעשות?

אז קודם כל, כמו שאמרנו קודם, השיחה לעולם לא תתחיל ישר מהמקצוע, להיפך. אנחנו צריכים לדבר איתם כאילו אנחנו מכירים שנים, לגרום להם להרגיש פתוחים ונינוחים, במיוחד שהבעלים הם בדרך כ השקטים יותר בפגישות האלה כי הם יודעים שתמונות ויופי זה תחום האישה, הם נוטים לקחת צעד אחורה כדי להימנע מעימותים עתידיים איתה. מה שאתם לא יודעים הוא שהבעל אוסף המון מידע בראש בזמם הפגישה (מידע שהוא לא משתף אתכם) ואז זה יוצא כמו מטר כדורים בשיחה של הזוג שניה לאחר שהם יוצאים מהפגישה. לכן, חשוב לשים לב לבעל בעת הפגישה, לשאול אותו גם מה הוא היה רוצה לראות, ובאופן כללי לתת לו הרגשה שיש לו תמיכה מהצלם ושדעתו חשובה לא פחות משל האישה. בגדול, זה עלול להיתפס לא גבריאם לחתן אכפת מאוד מהתמונות וזה עניין מצואיסטילהסתיר את האהבה לתחום הזה. כצלם התפקיד שלנו הוא לפתוח את הבעל בצורה שהוא ירגיש נח לומר גם מה הוא רוצה מבלי שזה יראה נשימבחינתו.

תיאום ציפיות:

חשוב מאוד מאוד, לא לתת לזוג להרגיש שאתה יכול לבצע יותר ממה שאתה באמת מסוגל, אין דבר גרוע מזה לעסק שלך. אם הזוג מקבל את התמונות והוא לא מרוצה מהן, אתה לא תקבל ממנו לקוחות ובמדינה קטנה כמו ישראל זו כמעט מכת מוות! הזוג חייב להבין עוד לפני היציאה מהפגישה בדיוק מה הוא הולך לקבל, גם מהבחינה המקצועית של הצילום וגם מהבחינה האישית, כלומר אופן ההתנהלות שלך מולו ביום הצילום וגם לפני.

בשביל לתת הרגשה של איש מקצוע אמיתי, מומלץ לרשום כל מה שהם אומרים, אפילו אם זה האישה שאומרת לך ראיתי אצל חברה שלי תמונות בשחור לבן מדהימות אני רוצה כאלה” – שווה לרשום הערה תוך כדי להראות לזוגמעוניין בתמונות שחור לבן ספציפיותוזה נותן לזוג הרגשה שיש מי שמקשיב להם ושם את הדברים על דיוקם.

התעניינות מהצלם:

בדכ כשזוג מגיע לפגישה הוא חוקר אותך, פחות אתה אותם, אבל לא כך אמור להיות. כי הם חושבים שזה נחוץ להם לחקור אותך, למרות שאת כל המידע שהם צריכים כבר יש להם, תחשוב על זה: הם כבר ראו תמונות שלך בםייס או איסנטה, שאלו חברים כמה אתה עולה, איך האופי שלך וכו‘… אבל אתה, אתה לא יודע עליהם כלום! וכמה שתשאל יותר ככה הם ירגישו יותר בטוחים בך כי זה נותן הרגשה מאוד נינוחה שמישהו מתעניין, אז תתעניין!

תשאל שאלות ואל תתבייש לפתח שיחה מהתשובות, פגישה לא חייבת להיות מוגבלת בזמן. בדרך כלל הפגישות הכי טובות הן אלו שהזוג חוזר הביתה ומספר וואו, ישבנו אצלו איזה 4 שעות“. זה בדרך כלל הצלם שאיתו סוגרים! לכן, אנחנו מבינים, זה לא הרמה הטכנית כי הזוג כבר בחר אותך ברמה הטכנית, אחרת הוא לא היה מתקשר.

בסוף הפגישה:

עדיף שאתה תסיים את הפגישה ולא הם, יש הרגשה מקצועית שאתה מודיע על סוף הפגישה מכיוון שהם מבינים שאתה קבלת את כל המידע שהיית זקוק לו. האמת שזה לא שונה מדייט טוב, הגבר בדרך כלל אומר את ה-לילה טובבסוף.

נסה לחזור על הדברים בסוף הפגישה, כמו: “אוקי, אז אמרנו שהחתונה בתאריך כך וכך, אתם מעוניינים בצילומים שמעבירים כך וכך, אני מתחייב לכם לכך וכך…” ואז הזוג מרגיש שמישהו הקשיב ומבין לחלוטין מה הם רוצים ממנו.

בצאמר הבא נעבור על מה קורה ביום הצילום עצמו ואיך להתנהל בו.
שיהיה בהצלחה!